Марказий банк Ўзбекистонда жисмоний шахслар кредитларини қайтаришнинг хулқ-атвор ва иқтисодий омиллари ўрганилган тадқиқотни эълон қилди.Тадқиқот иши доирасида 2025 йил 1 декабрь ҳолатига жисмоний шахсларнинг кредит портфелидаги маълумотлар таҳлил қилинган.Мазкур тенденция ёшларда даромад ўзгарувчанлиги, кредит тажрибаси етишмаслиги ва рискка мойиллик билан изоҳланади.30 ёшдан бошлаб тўловларни кечиктириш даражаси пасайиб боради. 35-50 ёш орасида ўртача кечиктириш даражаси 14,8-15,5 фоиз атрофида барқарорлашади. 55 ёшдан юқори гуруҳларда эса кўрсаткич 12,5-13,2 фоиз даражасигача пасаяди.Батафсил – Sputnik инфографикасида.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07ea/02/14/55840892_160:0:1120:720_1920x0_80_0_0_c797a93eda4488af18ef8f300d2b3254.pngSputnik Ўзбекистон
кредит тўлаш кечиктириш маълумот
19:12 20.02.2026 (янгиланди: 21:24 20.02.2026) Марказий банк ҳисоботига кўра, кредит тўловини энг кўп 20-30 ёшдагилар кечиктиради.
Марказий банк Ўзбекистонда жисмоний шахслар кредитларини қайтаришнинг хулқ-атвор ва иқтисодий омиллари ўрганилган тадқиқотни эълон қилди.
Тадқиқот иши доирасида 2025 йил 1 декабрь ҳолатига жисмоний шахсларнинг кредит портфелидаги маълумотлар таҳлил қилинган.
Таҳлилга кўра, кредит тўловларини кечиктиришнинг энг юқори кўрсаткичлари 20-25 ва 25-30 ёшлилар орасида кузатилган.
Мазкур тенденция ёшларда даромад ўзгарувчанлиги, кредит тажрибаси етишмаслиги ва рискка мойиллик билан изоҳланади.
30 ёшдан бошлаб тўловларни кечиктириш даражаси пасайиб боради. 35-50 ёш орасида ўртача кечиктириш даражаси 14,8-15,5 фоиз атрофида барқарорлашади. 55 ёшдан юқори гуруҳларда эса кўрсаткич 12,5-13,2 фоиз даражасигача пасаяди.
Батафсил –
Sputnik инфографикасида.