ТОШКЕНТ, 19 фев — Sputnik. “Ўзатом” агентлиги директори Азим Ахмедхаджаев ва Қозоғистоннинг Ўзбекистондаги элчиси Бейбут Атамқулов ўртасида ишчи учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда агентлик матбуот хизмати хабар берди.Томонлар тинч атом соҳасидаги ҳамкорлик, Жиззах вилоятида режалаштирилаётган АЭС лойиҳаси, шунингдек, ядровий ва экологик хавфсизлик масалаларини муҳокама қилди.Учрашувда кадрлар тайёрлаш, илмий тадқиқотлар, радиоэкологик мониторинг ва фавқулодда вазиятларда тезкор ахборот алмашиш механизмларини ривожлантириш масалаларига эътибор қаратилди. Шунингдек, тегишли идоралар ўртасида доимий ишчи алоқа каналини йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.Томонлар атом энергетикаси бўйича минтақавий компетенциялар маркази доирасида қўшма таълим дастурлари ва эксперт ҳамкорлигини кенгайтиришга қизиқиш билдирдилар. Шунингдек, мулоқотни давом эттиришга келишиб олинди. Бу, хусусан, 2026 йилда Қозоғистон Атом энергияси агентлиги вакилларининг “Ўзатом”га режалаштирилган ишчи ташрифи доирасида амалга оширилади.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07ea/02/13/55807436_72:0:1209:853_1920x0_80_0_0_9776b2b27b58b095ea1f44243f0e6829.jpgSputnik Ўзбекистон
ўзатом, қозоғистон, аэс, жиззах, атом энергетикаси, ядровий хавфсизлик, вена конвенцияси, ўзбекистон–қозоғистон ҳамкорлиги
Учрашувда Жиззах вилоятидаги АЭС лойиҳаси, ядровий ва экологик хавфсизлик, шунингдек, атом соҳасидаги қўшма ҳамкорлик йўналишлари муҳокама қилинди.
ТОШКЕНТ, 19 фев — Sputnik. “Ўзатом” агентлиги директори Азим Ахмедхаджаев ва Қозоғистоннинг Ўзбекистондаги элчиси Бейбут Атамқулов ўртасида ишчи учрашув бўлиб ўтди. Бу ҳақда агентлик матбуот хизмати