миллий статистика қўмитаси
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2026 йилнинг январь ойида 950 278 нафар чет эл фуқароси туристик мақсадларда Ўзбекистонга ташриф буюрган.Бу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 271,6 минг нафарга кўп.Ташриф буюрувчиларнинг 77 фоиздан ортиғини қўшни давлатлар — Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон фуқаролари ташкил этган. Топ-5 мамлакатлар қаторига Россия ва Афғонистон ҳам кирган.Батафсил — Sputnik Ўзбекистон инфографикасида.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07ea/02/11/55758962_160:0:1120:720_1920x0_80_0_0_178e6bac6f620170b0cdd62c91adca02.pngSputnik Ўзбекистон
ўзбекистон туризм, 2026 январь, хорижий сайёҳлар, миллий статистика қўмитаси, қирғизистон, тожикистон, қозоғистон, россия, афғонистон, туристик ташриф
Сайёҳларнинг 77 фоиздан ортиғини Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон фуқаролари ташкил этган.
Миллий статистика қўмитаси маълумотларига кўра, 2026 йилнинг январь ойида 950 278 нафар чет эл фуқароси туристик мақсадларда Ўзбекистонга ташриф буюрган.
Бу кўрсаткич ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 271,6 минг нафарга кўп.
Ташриф буюрувчиларнинг 77 фоиздан ортиғини қўшни давлатлар — Қирғизистон, Тожикистон ва Қозоғистон фуқаролари ташкил этган. Топ-5 мамлакатлар қаторига Россия ва Афғонистон ҳам кирган.
Батафсил —
Sputnik Ўзбекистон инфографикасида.