ТОШКЕНТ, 16 фев — Sputnik. Президент Шавкат Мирзиёев космосга сунъий йўлдош учириш ва биринчи ўзбек фазогирини тайёрлаш бўйича дастлабки ишлар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар қилди.Таъкидланишича, космик соҳада узоқ муддатли миллий тизим — сунъий йўлдошларни бошқариш, маълумотларни қайта ишлаш ва улардан амалиётда фойдаланиш инфратузилмасини шакллантириш муҳим. Бу мамлакатнинг суверен ва объектив маълумот манбаига эга бўлишига хизмат қилади.Хорижий тажриба ўрганилиб, бўлажак сунъий йўлдошнинг техник талаблари белгиланди. Илмий-технологик салоҳиятни ошириш доирасида 2028 йилда “Мирзо Улуғбек” номли 6U форматдаги миллий илмий сунъий йўлдошни учириш таклиф этилди.Шунингдек, биринчи миллий космонавтни тайёрлаш ва 10–14 кунлик парвозни амалга ошириш стратегик вазифа сифатида белгиланган. Бу борада халқаро ҳамкорлик имкониятлари кўриб чиқилмоқда.Фазода олиб борилиши мумкин бўлган тадқиқотлар сифатида тиббиёт ва биология, ўсимликлар генетикаси ҳамда материалшунослик йўналишлари таклиф этилди.2028 йилда Самарқандда космос бўйича халқаро конгресс ўтказиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Давлат раҳбари мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/0e/46115189_240:0:1680:1080_1920x0_80_0_0_64c9841ea6f21ff441ba42d0087b2894.jpgSputnik Ўзбекистон
шавкат мирзиёев, ўзбекистон космос, биринчи ўзбек фазогири, мирзо улуғбек сунъий йўлдоши, 6u формат, 2028 йил учириш, космик дастур, самарқанд космос конгресси, миллий сунъий йўлдош, халқаро ҳамкорлик, фазовий тадқиқотлар
Мамлакатда миллий космик инфратузилмани шакллантириш, илмий сунъий йўлдош яратиш ва фазогир тайёрлаш бўйича дастлабки режалар тақдим этилди. Лойиҳалар 2028 йилга мўлжалланган.
ТОШКЕНТ, 16 фев — Sputnik. Президент Шавкат Мирзиёев космосга сунъий йўлдош учириш ва биринчи ўзбек фазогирини тайёрлаш бўйича дастлабки ишлар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда президент матбуот хизмати хабар қилди.
Таъкидланишича, космик соҳада узоқ муддатли миллий тизим — сунъий йўлдошларни бошқариш, маълумотларни қайта ишлаш ва улардан амалиётда фойдаланиш инфратузилмасини шакллантириш муҳим. Бу мамлакатнинг суверен ва объектив маълумот манбаига эга бўлишига хизмат қилади.
Хорижий тажриба ўрганилиб, бўлажак сунъий йўлдошнинг техник талаблари белгиланди. Илмий-технологик салоҳиятни ошириш доирасида 2028 йилда “Мирзо Улуғбек” номли 6U форматдаги миллий илмий сунъий йўлдошни учириш таклиф этилди.
Шунингдек, биринчи миллий космонавтни тайёрлаш ва 10–14 кунлик парвозни амалга ошириш стратегик вазифа сифатида белгиланган. Бу борада халқаро ҳамкорлик имкониятлари кўриб чиқилмоқда.
Фазода олиб борилиши мумкин бўлган тадқиқотлар сифатида тиббиёт ва биология, ўсимликлар генетикаси ҳамда материалшунослик йўналишлари таклиф этилди.
2028 йилда Самарқандда космос бўйича халқаро конгресс ўтказиш масаласи ҳам кўриб чиқилди. Давлат раҳбари мутасаддиларга тегишли топшириқлар берди.