Андижондаги портлаш юзасидан Ҳукумат комиссияси тузилди
© Sputnik/Abdubakir YunusovПожар на синтепоновом заводе в Ташкенте.
Пожар на синтепоновом заводе в Ташкенте. - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 01.04.2025
Прокуратура: тергов ҳаракатлари давомида барча ҳолатлар тўлиқ ўрганилиб, қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади.
ТОШКЕНТ, 1 апр — Sputnik. Андижон вилояти Избоскан туманида жойлашган масжидда юз берган портлаш юзасидан Ҳукумат комиссияси тузилди, дея хабар берди бош вазир матбуот котиби Бекзод Ҳидоятов ўзининг Telegram-каналида.
Қайд этилишича, Андижондаги масжид ҳудудида рўй берган бахтсиз ҳодиса оқибатида ҳалок бўлган фуқароларнинг оила аъзоларига ҳар томонлама кўмаклашиш ҳамда жабрланган фуқароларга тез тиббий ёрдам кўрсатиш, ушбу бахтсиз ҳодисанинг келиб чиқиш сабабларини ўрганиш, шунингдек, бу каби фавқулодда вазиятларнинг олдини олиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг тегишли фармойиши қабул қилинди.
“Фармойиш билан Бош вазир ўринбосари Очилбой Раматов бошчилигида Ҳукумат комиссияси тузилди”, — дейилади хабарда.
Андижон вилояти прокуратурасининг хабар беришича, масжидининг таҳоратхона биноси ертўласида иситиш мосламаларига уланган газ қувурларидан сизиб чиққан табиий газ хона ичига тўпланиб қолиши натижасида электр энергияси ёқилган вақтда чақнаш содир бўлиб, бино қулаб тушган.
Натижада бино ичида бўлган 10 нафар шахс турли даражада тан-жароҳатлари олган ва 3 нафар шахс воқеа жойида вафот этган.
“Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 205, 259-моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда. Тергов ҳаракатлари давомида барча ҳолатлар тўлиқ ўрганилиб, қонуний қарор қабул қилиниши таъминланади”, — дейилган хабарда.