Хўжандда Мирзиёев Жапаров билан ҳамкорлик масалаларини муҳокама қилди
© Пресс-служба президента УзбекистанаВ городе Худжанде состоялась встреча президента Узбекистана Шавката Мирзиеёва и президента Кыргызстана Садыра Жапарова.
В городе Худжанде состоялась встреча президента Узбекистана Шавката Мирзиеёва и президента Кыргызстана Садыра Жапарова. - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 31.03.2025
Мирзиёев ва Жапаров олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишдаги ютуқларни мамнуният билан қайд этишди.
ТОШКЕНТ, 31 мар – Sputnik. Хўжанд шаҳрида ўтаётган уч томонлама саммит доирасида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг учрашуви бўлиб ўтди. Бу ҳақда Ўзбекистон етакчиси матбуот хизмати хабар берди.
Бугун бўлиб ўтган уч томонлама музокаралар якунлари, уларнинг асосий натижаси сифатида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлат чегараларининг туташ нуқтаси тўғрисидаги шартнома имзолангани юксак баҳоланди.
Шавкат Мирзиёв, Эмомали Рахмон и Садир Жапаров подписали Договор о точке стыка государственных границ Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 31.03.2025
Мирзиёев ва Жапаров олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишдаги ютуқларни мамнуният билан қайд этишди. Товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан буён 70 фоизга ошди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида, шу жумладан қўшма Инвестиция жамғармаси кўмагида саноат кооперацияси муваффақиятли ривожланмоқда.
Энергетика ва транспорт коммуникациялари соҳасидаги йирик минтақавий лойиҳаларни, шу жумладан,"Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон" темир йўли қурилишини жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлат раҳбарлари ҳудудлар ўртасидаги фаол алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни давом эттириш муҳимлигини қайд этдилар.
Президентлар бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси ва кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашишди.