https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/03/1f/48671094_0:67:1280:787_1920x0_80_0_0_669651dd5980bda48c0005b359c9419d.jpg
ТОШКЕНТ, 31 мар – Sputnik. Хўжанд шаҳрида ўтаётган уч томонлама саммит доирасида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қирғизистон президенти Садир Жапаровнинг учрашуви бўлиб ўтди. Бу ҳақда Ўзбекистон етакчиси матбуот хизмати хабар берди.Бугун бўлиб ўтган уч томонлама музокаралар якунлари, уларнинг асосий натижаси сифатида Ўзбекистон, Қирғизистон ва Тожикистон давлат чегараларининг туташ нуқтаси тўғрисидаги шартнома имзолангани юксак баҳоланди.Мирзиёев ва Жапаров олий даражада эришилган келишувларни амалга оширишдаги ютуқларни мамнуният билан қайд этишди. Товар айирбошлаш ҳажми йил бошидан буён 70 фоизга ошди. Иқтисодиётнинг турли тармоқларида, шу жумладан қўшма Инвестиция жамғармаси кўмагида саноат кооперацияси муваффақиятли ривожланмоқда.Энергетика ва транспорт коммуникациялари соҳасидаги йирик минтақавий лойиҳаларни, шу жумладан,"Хитой-Қирғизистон-Ўзбекистон" темир йўли қурилишини жадаллаштириш масалалари муҳокама қилинди.Давлат раҳбарлари ҳудудлар ўртасидаги фаол алоқалар ва маданий-гуманитар алмашинувни давом эттириш муҳимлигини қайд этдилар.Президентлар бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси ва кун тартиби юзасидан ҳам фикр алмашишди.