© Sputnik / Пресс-служба МИД РФ / Медиабанкка ўтишМария Захарова, архивное фото
Мария Захарова, архивное фото - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 27.03.2025
Россия ТИВ: Киев режимининг Россия энергетика инфратузилмаси объектларига ҳужумлари давом этмоқда.
ТОШКЕНТ, 27 мар — Sputnik. Киев ҳатто ўз кураторлари билан келишиб олган нарсаларини ҳам бузмоқда. Бу ҳақда Россия Ташқи ишлар вазирлиги расмий вакили Мария Захарова журналистлар иштирокидаги брифингда маълум қилди.
Ғарб Киев режимини сақлаб қолишдан хавотирда эмас — Захарова
“Албатта, уларга ишонч йўқ. Агар улар ҳамма нарсани, том маънода ҳамма нарсани, ҳатто шу йиллар давомида уларга раҳбарлик қилганлар билан келишилган нарсаларни ҳам бузишса, қандай ишонч бўлиши мумкин?”, — деди Захарова.
Унинг сўзларига кўра, Киев режимининг энергетика инфратузилмаси объектларига ҳужумлари давом этмоқда.
“25-26 март кунлари Украина учувчисиз учиш аппаратлари Брянск ва Курск вилоятларидаги энергетика объектларига ҳужум уюштирди. Қримдаги газ омборига зарба беришга уринишнинг олди олинди. Буларнинг барчаси Зеленский 24 март куни Ар-Риёдда фуқаролик энергетика объектларига ҳужумларни тўхтатиш бўйича эришилган Россия-Америка келишувларини қабул қилишини очиқ эълон қилганига қарамай. Бу Киев режимининг келишувга эриша олмаганини яна бир бор тасдиқлайди”, — деди Россия ТИВ расмий вакили.
Унинг айтишича, Россия АҚШ билан алоқада, чунки Украина ўзига Москва билан музокаралар олиб боришни тақиқлаган.
Захарованинг қолган баёнотлари:
Арманистоннинг Европа Иттифоқи ва ЕОИИга бир вақтда аъзо бўлиши мафкуравий сабабларга кўра эмас, балки ўзига хос параметрлар учун бир-бирини истисно қилади.
Айни пайтда Москва ва Вашингтон Қора денгиз ташаббусини янгилаш доирасида янги келишув контурларини муҳокама қилмоқда.
Россия Украинага Ғарб тинчликпарвар кучларининг киритилишига қатъиян қарши, Лондон ва Париж бу билан ҳарбий аралашув режаларини яширмоқда.