https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/15/46242822_0:160:3072:1888_1920x0_80_0_0_3c1f7ee049477843b1919710fac7562b.jpg
ТОШКЕНТ, 26 мар — Sputnik. Ўзбекистонда чиқинди полигонлари ҳудудида экосаноат зоналари ташкил этилади. “Чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасини янада такомиллаштириш ҳамда комплекс тизимлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент фармони қабул қилинди.Фармонга асосан, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасидаги асосий йўналишлар белгиланди, хусусан:2026 йилдан бошлаб чиқинди полигонлари Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги таклифига мувофиқ Вазирлар Маҳкамаси қарорига асосан ташкил этилади.Шунингдек, Чиқиндиларни бошқариш ва циркуляр иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги тизимида чиқинди полигонлари ҳудудида чиқиндиларни утилизация қилиш ва қайта ишлашга ихтисослашган саноат зоналари 30 йил муддатга ташкил этилади.Бундан ташқари, Наманган ва Тошкент вилоятларида қаттиқ маиший чиқиндиларни термик усулда утилизaция қилиш бўйича инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш мақсадида қишлоқ хўжалигига мўлжалланган суғориладиган 19,87 гектар ер участкалари қишлоқ хўжалигига мўлжалланган ерлар тоифасидан саноат, транспорт, алоқа, мудофаа ва бошқа мақсадларга мўлжалланган ерлар тоифасига ўтказилади.
https://sputniknews.uz/20250325/hudud-chiqindi-elektr-energiyasi-ishlab-chiqarish-48569832.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/15/46242822_171:0:2902:2048_1920x0_80_0_0_bd39e3fd5a9449c315c40b6753f0dee2.jpgSputnik Ўзбекистон
чиқинди полигонлари экосаноат зоналари
12:03 26.03.2025 (янгиланди: 14:52 26.03.2025) Чиқинди полигонлари ҳудудида чиқиндиларни утилизация қилиш ва қайта ишлашга ихтисослашган саноат зоналари 30 йил муддатга ташкил этилади.
ТОШКЕНТ, 26 мар — Sputnik. Ўзбекистонда чиқинди полигонлари ҳудудида экосаноат зоналари ташкил этилади. “Чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасини янада такомиллаштириш ҳамда комплекс тизимлаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги президент фармони
қабул қилинди. Фармонга асосан, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасидаги асосий йўналишлар белгиланди, хусусан: