https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/15/46242822_0:160:3072:1888_1920x0_80_0_0_3c1f7ee049477843b1919710fac7562b.jpg
ТОШКЕНТ, 25 мар — Sputnik. Ўзбекистоннинг айрим ҳудудларида қаттиқ маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бу ҳақда президент томонидан қабул қилинган тегишли қарорда назарда тутилган.Ҳужжатга кўра, Тошкент шаҳри, Андижон, Наманган, Фарғона, Тошкент, Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида экологик вазиятни яхшилаш, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасига замонавий ечимлар ва технологияларни жорий этиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади ҳамда соҳага тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилади.Инвестор ва Лойиҳа компаниялари 2025–2027 йилларда қуйидаги миқдордаги ишлаб чиқариш қувватига эга ускуналарни ишга туширишни таъминлайди, жумладан:
https://sputniknews.uz/20241219/ozbekiston-2-ming-noqonuniy-chiqindixona-ozbekkosmos-47179092.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/0a/15/46242822_171:0:2902:2048_1920x0_80_0_0_bd39e3fd5a9449c315c40b6753f0dee2.jpgSputnik Ўзбекистон
жамият, ўзбекистон, янги қарор, электр энергияси, чиқиндихона
Лойиҳа компаниялари ишлаб чиқарилган электр энергиясини “Ўзэнергосотиш” АЖга сотади.
ТОШКЕНТ, 25 мар — Sputnik. Ўзбекистоннинг айрим ҳудудларида қаттиқ маиший чиқиндиларни ёқиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади. Бу ҳақда президент томонидан қабул қилинган тегишли қарорда
назарда тутилган. Ҳужжатга кўра, Тошкент шаҳри, Андижон, Наманган, Фарғона, Тошкент, Қашқадарё ва Самарқанд вилоятларида экологик вазиятни яхшилаш, чиқиндиларни қайта ишлаш соҳасига замонавий ечимлар ва технологияларни жорий этиш орқали электр энергияси ишлаб чиқарилади ҳамда соҳага тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилади.
“Электр энергиясини сотиб олиш ва қаттиқ маиший чиқиндиларни етказиб бериш тўғрисидаги битимларга мувофиқ лойиҳа компаниялари ишлаб чиқарилган электр энергиясини 30 йил давомида “Ўзэнергосотиш” АЖга кафолатланган тарзда сотади”, — дейилади ҳужжат матнида.
Инвестор ва Лойиҳа компаниялари 2025–2027 йилларда қуйидаги миқдордаги ишлаб чиқариш қувватига эга ускуналарни ишга туширишни таъминлайди, жумладан:
1.
Тошкент вилоятида кунига 2,5 минг тонна чиқиндиларни термик усулда қайта ишлаш орқали 390 миллион кВт электр энергияси;
2.
Андижон вилоятида кунига 1,5 минг тонна чиқиндиларни термик қайта ишлаб, 240 миллион кВт электр энергияси;
3.
Қашқадарё вилоятида кунига 1,5 минг тонна чиқиндиларни термик қайта ишлаб, 240 миллион кВт электр энергияси;
4.
Самарқанд вилоятида 1,5 минг тонна чиқиндиларни термик қайта ишлаб, 240 миллион кВт электр энергияси;
5.
Наманган вилоятида 1,5 минг тонна чиқиндиларни термик усулда қайта ишлаш орқали 227,5 миллион кВт электр энергияси;
6.
Фарғона вилоятида кунига 1,5 минг тонна чиқиндиларни термик усулда қайта ишлаш орқали 227,5 миллион кВт электр энергияси.