© Sputnik / Александр Кондратюк / Медиабанкка ўтишЧелябинская ветеринарная станция
Челябинская ветеринарная станция - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 25.05.2024
Ветеринария дори воситаларининг олтита гуруҳи бўйича рўйхатга олиш ҳужжатларини тақдим этиш тартиби соддалаштирилди.
ТОШКЕНТ, 25 май — Sputnik. Евроосиё иқтисодий комиссияси кенгаши ветеринария дори воситаларининг Евроосиё иқтисодий иттифоқи божхона ҳудудида айланишини тартибга солиш қоидаларига ўзгартиришлар киритди. Бу ҳақда ЕИК сайтида хабар берилди.
Ветеринария дори воситаларининг олтита гуруҳи бўйича рўйхатга олиш ҳужжатларини тақдим этиш тартиби соддалаштирилди – булар витаминлар, самарасиз ҳайвонлар учун паразитларга қарши препаратлар, ўсимлик препаратлари, антисептик препаратлар, шунингдек, ҳайвонлар организмидаги сув-электролитлар мувозанатини тиклаш учун мўлжалланган ва фаол моддалар сифатида минералларни ўз ичига олган препаратлар.
Қабул қилинган ҳужжат, шунингдек, ЕОИИ қоидаларининг аниқловчи ва техник характердаги айрим қоидаларини тузатди.
ЕИК Кенгаши Қирғизистон Республикасининг Қоидаларга ўзгартиришлар киритиш масаласини олти ой муддатда ўрганиш тўғрисидаги таклифини қўллаб-қувватлади. Бу "кичик бозорлари" бўлган мамлакатларда ветеринария дори воситалари танқислиги хавфини янада камайтиради.
Қабул қилинган барча ўзгаришларни амалга ошириш ветеринария препаратларини ишлаб чиқарувчиларнинг молиявий юкини камайтиришга ёрдам беради ва шунинг учун уларнинг нархини пасайтиради. Бундан ташқари, Иттифоқ мамлакатлари ваколатли органлари зиммасидаги маъмурий юк камайтирилади.