© TANG CHHIN SOTHY / AFPАзиатский банк развития
Азиатский банк развития  - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 01.04.2025
ОТБ вакиллари Ўзбекистонда қаторйўналишлардаги лойиҳалар портфелини кенгайтириш режалари билан ўртоқлашди.
ТОШКЕНТ, 1 апр — Sputnik. Осиё тараққиёт банки ва Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси ўртасида шартнома имзоланди, дея хабар берди Иқтисодиёт ва молия вазирлиги матбуот хизмати.
Иқтисодиёт ва молия вазири Жамшид Қўчқоров Осиё тараққиёт банкининг (ОТБ) Марказий ва Ғарбий Осиё департаменти бош директори Евгений Жуков бошчилигидаги делегацияни қабул қилди.
“Учрашувда Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликни янада ривожлантириш мақсадида Ипотекани қайта молиялаштириш компанияси ҳамда банк ўртасида шартнома имзоланди”, — дейилади хабарда.
Музокаралар давомида томонлар Ўзбекистон ва ОТБ ўртасидаги ҳамкорликнинг амалдаги ҳолати ва янги босқичларини муҳокама қилди. Хусусан, кичик ва ўрта бизнесни ривожлантириш стратегиясининг қабул қилингани ва бу борадаги қўшма ташаббуслар бўйича фикр алмашилди.
“ОТБ вакиллари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳотларни юқори баҳолаб, давлат буджетини қўллаб-қувватлаш, таълим, энергетика, транспорт, сув таъминоти ва шаҳарсозлик каби йўналишлардаги лойиҳалар портфелини кенгайтириш режалари билан ўртоқлашди”, — дея қайд этилган хабарда.
Бундан ташқари, айрим ҳудудларда шаҳарлар бош режалари устида ишлаш бўйича техник кўмак, экологик трансформация ва барқарор ривожланишга оид янги ташаббуслар, шунингдек, давлат-хусусий шериклик асосида амалга ошириладиган оқова сув ва таълим муассасалари лойиҳалари муҳокама қилинди.
Айтилишича, учрашу кун тартибида энергия самарадорлигини ошириш мақсадида “супер ЭСCО” тизимини жорий этиш масаласи ҳам бўлган.
Учрашув якунида томонлар мавжуд ҳамкорликни жадаллаштириш, янги лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш ва техник ёрдам доирасидаги алоқаларни мустаҳкамлашга келишиб олди.