https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/03/1d/48643922_0:0:1920:1080_1920x0_80_0_0_e30a2819e4033db1fe791af2f007451f.jpg
Тамарахоним 1906 йил 29 март куни Марғилон шаҳрида туғилган. У рақснинг ижро услубини бутунлай ислоҳ қилган ва Ўзбекистонда Миллий балет театри ривожланишида катта роль ўйнаган.Тамарахоним илк марта хорижга 19 ёшида чиққан. У ижод йиллари давомида дунёнинг 156 та мамлакатида бўлган.“Шарқнинг биринчи қалдирғочи”, “Халқлар дўстлигининг рамзи” таърифларига сазовор бўлган ва фронтга танк ясатиб жўнатган Тамарахоним ижоди билан Sputnik Ўзбекистон лавҳасида танишинг.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/03/1d/48643922_454:0:1894:1080_1920x0_80_0_0_521e9b1d6c3662dbbcc946edcc341f4c.jpgSputnik Ўзбекистон
ўзбек санъати тамарахоним
Бугун ўзбек профессионал миллий рақсининг асосчиларидан бири, қўшиқчи ва раққоса, балетмейстер Тамарахонимнинг туғилган куни.
Тамарахоним 1906 йил 29 март куни Марғилон шаҳрида туғилган. У рақснинг ижро услубини бутунлай ислоҳ қилган ва Ўзбекистонда Миллий балет театри ривожланишида катта роль ўйнаган.
Тамарахоним илк марта хорижга 19 ёшида чиққан. У ижод йиллари давомида дунёнинг 156 та мамлакатида бўлган.
“Шарқнинг биринчи қалдирғочи”, “Халқлар дўстлигининг рамзи” таърифларига сазовор бўлган ва фронтга танк ясатиб жўнатган Тамарахоним ижоди билан
Sputnik Ўзбекистон лавҳасида танишинг.