Шавкат Мирзиёев ҳукумат, экспертлар ва парламент аъзоларига Ўзбекистоннинг ЕОИИга кириш истиқболларини ҳар томонлама ўрганиб чиқиш, бу интеграциянинг барча афзалликлари ва хавф-хатарларини баҳолаб, якуний қарор қабул қилиш учун батафсил ҳисобот тақдим этилиши ҳақида топшириқ берган эди.
Арманистон ЕОИИ ва ЕИ ўртасида танлов қилишига тўғри келади — Алексей Оверчук
© Жоомарт УраимовСаммит ЕАЭС в Бишкеке.
Саммит ЕАЭС в Бишкеке. - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 27.03.2025
Арманистон парламенти Европа Иттифоқига қўшилиш нияти ҳақидаги қонун лойиҳасини қабул қилди.
TOШКЕНТ, 27 мар — Sputnik. Арманистон Евроосиё иқтисодий иттифоқи (ЕОИИ) ва Европа Иттифоқи ўртасида танлов қилишига тўғри келади. Бу ҳақда Россия бош вазири ўринбосари Алексей Оверчук журналистларга маълум қилди.
Арманистон парламенти 26 март куни мамлакатнинг Европа Иттифоқига қўшилиш нияти ҳақидаги қонун лойиҳасини иккинчи ва якуний ўқишда қабул қилди. Иттифоқнинг ўзи мамлакатга аъзо бўлишни таклиф қилмаган, мухолифат эса ҳужжатни ҳуқуқий жиҳатдан абсурд деб атади. Уларнинг фикрига кўра, бу шунчаки декларация ва Арманистон иқтисодиёти учун муҳим бўлган ЕОИИ бозорларида эркин савдога таҳдид солади.
Ўзбекистоннинг ЕОИИ мамлакатлари билан ташқи савдо айланмаси
“Мен қабул қилинган қонуннинг ўзи (Арманистонда – таҳр.) матни билан танишдим. У шундай - ҳамма яхшилик учун ҳамма ёмон нарсага қарши, бутунлай умумий сўзлар. Аммо бу Арманистоннинг ички иши”, — деди Оверчук журналистларга.
Унинг айтишича, ЕОИИ ва Европа Иттифоқи “ўхшаш кун тартиби”га эга.
“Шунинг учун, албатта, мамлакат қарор қабул қилиши ва бу танловни амалга ошириши керак бўлади. Чунки иккита стулда ўтириб бўлмайди, бу ойдай равшан", — дея қўшимча қилди Оверчук.
Парламент спикери Ален Симонян овоз бериш якунларида қайд этишича, қонун лойиҳасини қабул қилиш учун 64 депутат овоз берди, етти нафари қарши овоз берди. Маърузачининг айтишича, ижтимоий сўровлар ҳам халқ Арманистоннинг Европа Иттифоқига киришига содиқ эканини кўрсатган.
Ҳужжатни фақат ҳукмрон “Фуқаролик шартномаси” партияси депутатлари қўллаб-қувватлади.
Арманистон ташқи ишлар вазири ўринбосари Паруйр Ованнисяннинг парламентдаги муҳокама чоғида таъкидлашича, қонун лойиҳаси Европа Иттифоқига кириш учун ариза эмас, у фақат ташкилот билан муносабатларни чуқурлаштириш истагини акс эттиради. Унинг қўшимча қилишича, яқин келажакда Арманистон ва Европа Иттифоқи қабул қилинган қонунга мувофиқ ҳамкорликнинг янги кун тартибини тасдиқлайди.
Кремль Арманистоннинг Европа Иттифоқига кириш истагини унинг суверен ҳуқуқи деб атади. Россия президенти матбуот котиби Дмитрий Песков таъкидлаганидек, республикада Европа Иттифоқига эътибор қаратиш мамлакатга қўшимча дивидендлар беради деб ҳисоблайдиган сиёсий кучлар бор.