миллий статистика қўмитаси
Ташқи савдо айланмасининг нисбатан салмоқли ҳиссаси Хитой (19,2%), Россия (14,9%), Қозоғистон (6,1%), Туркия (3,9%) ва Афғонистон (2,5%) билан қайд этилди.Ташқи савдо айланмасида товарлар ва хизматлар экспорти бўйича асосий ҳамкорлар Россия (11,8%), Хитойда (6,5%), Афғонистон (4,5%), Қозоғистон (4,0%), Туркия (3,9%), Франция (3,1%), Қирғизистон (2,6%), БАА (2,1%), Тожикистон (1,5%) ва Покистон (1,3%) каби давлатлар бўлган. Уларнинг умумий экспортдаги улуши 41,3 % ни ташкил этди.Шунингдек, Ўзбекистон 144 та давлатдан товар ва хизматлар импортини амалга оширди. Йирик ҳамкор давлатлар Хитойда (28,7%), Россия (17,3%), Қозоғистон (7,6%), Жанубий Корея (4,1%), Германия (3,8%), Туркия (3,8%) ва Ҳиндистон (2,8%) жами импортнинг 2/3 қисмини ташкил этди.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e9/03/18/48551161_161:0:1121:720_1920x0_80_0_0_cc95a59096fbd34ea8e592d56b8fd8e5.pngSputnik Ўзбекистон
миллий статистика қўмитаси ўзбекистон савдо алоқа ташқи савдо ташқи савдо айланмаси топ-5 давлат
Ташқи савдо айланмасининг нисбатан салмоқли ҳиссаси Хитой (19,2%), Россия (14,9%), Қозоғистон (6,1%), Туркия (3,9%) ва Афғонистон (2,5%) билан қайд этилди.
Ташқи савдо айланмасида товарлар ва хизматлар экспорти бўйича асосий ҳамкорлар Россия (11,8%), Хитойда (6,5%), Афғонистон (4,5%), Қозоғистон (4,0%), Туркия (3,9%), Франция (3,1%), Қирғизистон (2,6%), БАА (2,1%), Тожикистон (1,5%) ва Покистон (1,3%) каби давлатлар бўлган. Уларнинг умумий экспортдаги улуши 41,3 % ни ташкил этди.
Шунингдек, Ўзбекистон 144 та давлатдан товар ва хизматлар импортини амалга оширди. Йирик ҳамкор давлатлар Хитойда (28,7%), Россия (17,3%), Қозоғистон (7,6%), Жанубий Корея (4,1%), Германия (3,8%), Туркия (3,8%) ва Ҳиндистон (2,8%) жами импортнинг 2/3 қисмини ташкил этди.