https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/09/1a/45856117_0:66:1364:833_1920x0_80_0_0_128fa8b0d639b3a3f923510e1ab4a484.jpg
ТОШКЕНТ, 10 мар – Sputnik. Ўзбекистонда 2025 йил 8 июндан қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларидан қарздорлиги бўлган истеъмолчилардан электр энергияси учун тўловларни қабул қилиш тўхтатиб қўйилади. Президент тегишли қонунни имзолади.Қонунга кўра, чиқиндидан қарздор истеъмолчига огоҳлантирувчи SMS юборилади. Чиқинди хизматини кўрсатувчи ташкилотлар тўловларнинг ишончли ва тўғри ҳисоб-китоб қилиниши учун жавобгар бўлади. Бу талаб бузилган тақдирда етказилган зарарнинг ўрнини қоплайди.Қонун 2025 йил 8 июндан кучга киради.Бу қонунни Қонунчилик палатаси 2024 йил 24 декабрда қабул қилган, Сенат эса 2025 йил 21 февралда маъқуллаган эди.
https://sputniknews.uz/20241203/axborot-planshet-mahalla-chiqindixona-malumotlar-46937536.html
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e8/09/1a/45856117_82:0:1282:900_1920x0_80_0_0_b086035ae9991a3f4364e8667fed2956.jpgSputnik Ўзбекистон
чиқинди қарздорлик электр энергияси тўлов чеклов қонун
Истеъмолчиларга олдиндан қарздорлик ҳақида SMS-хабарнома юборилади ва чеклов кучга киргунга қадар қарзни тўлаш учун 5 кун муҳлат берилади.
ТОШКЕНТ, 10 мар – Sputnik. Ўзбекистонда 2025 йил 8 июндан қаттиқ маиший чиқиндиларни тўплаш ва олиб чиқиш хизматларидан қарздорлиги бўлган истеъмолчилардан электр энергияси учун тўловларни қабул қилиш тўхтатиб қўйилади. Президент тегишли қонунни
имзолади. Қонунга кўра, чиқиндидан қарздор истеъмолчига огоҳлантирувчи SMS юборилади.
Чиқинди хизматини кўрсатувчи ташкилотлар тўловларнинг ишончли ва тўғри ҳисоб-китоб қилиниши учун жавобгар бўлади. Бу талаб бузилган тақдирда етказилган зарарнинг ўрнини қоплайди.
Қонун 2025 йил 8 июндан кучга киради.
Бу қонунни Қонунчилик палатаси 2024 йил 24 декабрда қабул қилган, Сенат эса 2025 йил 21 февралда маъқуллаган эди.