© iStock / ktasimarrДеловые люди. Архивное фото
Деловые люди. Архивное фото - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 27.02.2025
Жамоат фонди: Ўзбекистондаги нодавлат нотижорат ташкилотлари хорижий грантлар йўқлиги сабабли қийинчиликларга дуч келмайди.
TOШКЕНТ, 27 фев — Sputnik. Ўзбекистонда фаолият юритаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари (ННТ) хорижий грантлар йўқлиги сабабли молиявий қийинчиликларга дуч келмайди. Бу ҳақда Олий Мажлис ҳузуридаги ННТларни қўллаб-қувватлаш жамоат фонди директори Отабек Ҳусанов маҳаллий телеканалларнинг бирига маълум қилди.
“Ишонч билан айтишимиз мумкинки, мамлакатимизда фаолият юритаётган нодавлат нотижорат ташкилотлари, жумладан, хорижий грантлар олувчилар молиявий қийинчиликларга дуч келмайди”, — деди Ҳусанов.
Ҳусанов жамғарма ННТ лойиҳаларини давом эттириш учун барча зарур имконият ва шароитларни яратишга тайёрлигини таъкидлади.
“Бундан ташқари, 2025 йилда хорижий грантлар билан боғлиқ муаммолар юзага келса, уларни қўллаб-қувватлаш бўйича қўшимча лойиҳалар ишлаб чиқишга ҳам тайёрмиз”, — дея қўшимча қилди у.
Шунингдек, жамғарма директори барча маҳаллий ННТларни жамғарма томонидан эълон қилинган давлат гранти ва давлат ижтимоий буюртмасини олиш учун ўтказиладиган танловларда фаол иштирок этишга чақирди.
Эслатиб ўтамиз, аввалроқ Дональд Трамп ўз лавозимига киришганч, 90 кунга деярли барча хорижий ёрдам дастурлари, жумладан, Киевни молиялаштириш дарҳол тўхтатилгани эълон қилинган эди. АҚШ Халқаро тараққиёт агентлиги (USAID) ҳам Украинадаги лойиҳаларни молиялаштиришни тўхтатиш бўйича кўрсатма олган.
Председатель Государственной Думы РФ Вячеслав Володин на пленарном заседании Государственной Думы РФ. - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 05.02.2025