миллий статистика қўмитаси
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/394/49/3944940_0:162:3067:1887_1920x0_80_0_0_f9845385a6647731d4912b6a2041af5a.jpg
TOШКЕНТ, 27 фев — Sputnik. Ўзбекистон хорижга 7,7 минг тонна майиз экспорт қилди, дея хабар берди Статистика агентлиги. Қайд этилишича, Ўзбекистон шу йилнинг январь ойида хорижга қиймати 9,3 млн долларга тенг бўлган 7,7 минг тонна майиз экспорт қилган. Ўзбекистон энг кўп майиз экспорт қилган давлатлар: Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистон Марказий Осиёда узум ва уни қайта ишлаш маҳсулотларининг асосий ишлаб чиқарувчиси ҳисобланади. Бу соҳа учун қулай бўлган иқлимий шарт-шароитлар қиш фаслида яхши сақланадиган, узоқ масофага ташишга мослашган кишмиш-майиз, истеъмол йўналишидаги кўплаб юқори сифатли навларни етиштиришга имкон беради. Ўзбекистонда узумнинг ҳўл мева ва қуритилган кўринишда (майиз) экспорт қилиш имкониятлари жуда кенг. Республика ҳудудида узумчилик саноатини ривожлантириш учун Бухоро вилоятининг Қоровулбозор тумани, Самарқанд, Тошкент ва Фарғона вилоятлари иқлими жуда қулай ҳисобланади.Майиз Ўзбекистоннинг қуритилган мевалар туркумидаги асосий экспорт маҳсулоти ҳисобланади. Масалан, 2024 йилда хорижга қиймати 79,5 млн долларга тенг бўлган 53,5 минг тонна майиз экспорт қилинган. Унда майизни сотиб олишда Хитой, Туркия ва Қозоғистон етакчилик қилган.
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/394/49/3944940_167:0:2898:2048_1920x0_80_0_0_41ef5c10a60e636f7051fc0e44092357.jpgSputnik Ўзбекистон
ўзбекистон хорижга майиз экспорт
Ўзбекистон майизларини энг кўп сотиб олаётган давлатлар маълум қилинди.
TOШКЕНТ, 27 фев — Sputnik. Ўзбекистон хорижга 7,7 минг тонна майиз экспорт қилди, дея хабар берди
Статистика агентлиги. Қайд этилишича, Ўзбекистон шу йилнинг январь ойида хорижга қиймати 9,3 млн долларга тенг бўлган 7,7 минг тонна майиз экспорт қилган.
Ўзбекистон энг кўп майиз экспорт қилган давлатлар:
Қозоғистон – 2 707 тонна;
Озарбайжон – 225,2 тонна;
Бошқа давлатлар – 3 126 тонна.
Қишлоқ хўжалиги вазирлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистон Марказий Осиёда узум ва уни қайта ишлаш маҳсулотларининг асосий ишлаб чиқарувчиси ҳисобланади. Бу соҳа учун қулай бўлган иқлимий шарт-шароитлар қиш фаслида яхши сақланадиган, узоқ масофага ташишга мослашган кишмиш-майиз, истеъмол йўналишидаги кўплаб юқори сифатли навларни етиштиришга имкон беради.
Ўзбекистонда узумнинг ҳўл мева ва қуритилган кўринишда (майиз) экспорт қилиш имкониятлари жуда кенг. Республика ҳудудида узумчилик саноатини ривожлантириш учун Бухоро вилоятининг Қоровулбозор тумани, Самарқанд, Тошкент ва Фарғона вилоятлари иқлими жуда қулай ҳисобланади.
Майиз Ўзбекистоннинг қуритилган мевалар туркумидаги асосий экспорт маҳсулоти ҳисобланади. Масалан, 2024 йилда хорижга қиймати 79,5 млн долларга тенг бўлган 53,5 минг тонна майиз экспорт қилинган. Унда майизни сотиб олишда Хитой, Туркия ва Қозоғистон етакчилик қилган.