© iStock / Drazen ZigicМужчина возле банкомата. Архивное фото
Мужчина возле банкомата. Архивное фото - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 12.02.2025
Илгари комиссия пул ўтказмасининг 0,2 фоизини ташкил этган.
TOШКЕНТ, 12 фев — Sputnik. Ўзбекистон Россиянинг “ВТБ” банки (Ташқи савдо банки) чакана мижозлари учун пул ўтказмалари бутунлай бепул бўлган биринчи давлат бўлди, дея хабар берди банк матбуот хизмати.
“Бугун биз тарихий қадам ташламоқдамиз: биз биринчи марта халқаро пул ўтказмалари бўйича барча мижозлар учун комиссияни нолга туширмоқдамиз, биринчи йўналиш Ўзбекистон бўлди. Бу мамлакат банкимизда хорижга ўтказмаларнинг сони ва ҳажми бўйича етакчилардан бири ҳисобланади. Ҳар ой у ерда мижозлар 100 мингга яқин пул ўтказмаларини амалга оширадилар ва янги хизмат билан уларнинг сони янада кўпаяди. Бизнинг Осиёга молиявий кўприк энди нафақат қулай, балки бепул бўлади”, — деди ВТБ катта вице-президенти Ростислав Яникин.
Қайд этилишича, илгари комиссия пул ўтказмасининг 0,2 фоизини ташкил этган. Комиссиядан воз кечиш банкнинг ўз технологияси доирасида телефон рақами орқали жисмоний шахснинг ҳисоб рақами ёки картаси учун ўтказмаларга нисбатан қўлланилади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонга 2024 йилда келиб тушган пул ўтказмалари 14,8 млрд долларни ташкил қилди. Маблағларнинг 77 фоизи Россиядан (11,5 млрд долл) келиб тушган бўлиб, 2023 йилга нисбатан 29 фоизга ошган.