© ФАС РФГлавы конкурентных ведомств России и Узбекистана встретились в Самарканде
Главы конкурентных ведомств России и Узбекистана встретились в Самарканде - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 29.11.2024
Россия ва Ўзбекистоннинг монополияга қарши органлари узоқ вақтдан бери ҳам икки томонлама форматда, ҳам ЕОИИ, ШҲТ ва БМТ доирасида ҳамкорлик қилиб келаётганини айтиб ўтди.
ТОШКЕНТ, 29 ноя — Sputnik. Самарқандда Россия Федерал монополияга қарши хизмати раҳбари Максим Шаскольский ва Ўзбекистон Республикаси Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси раиси Халилилло Тўрахўжаев ўртасида икки томонлама учрашув бўлиб ўтди.
Суҳбатдошлар бошқармалар фаолиятининг умумий йўналишлари – рақамли бозорларни ривожлантириш шароитида монополияга қарши қонунчиликни такомиллаштириш, бозорлар фаолиятини мониторинг қилиш, ижтимоий аҳамиятга эга бозорларда нарх барқарорлигини сақлаш зарурлигини таъкидладилар.
Тўрахўжаев мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорлик ва илғор тажриба алмашиш муҳимлигини таъкидлади ва бошқармалар ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни юқори баҳолади.
Ўзбекистон монополияга қарши орган раҳбари Қозон шаҳридаги ФАС Россия ўқув-методик маркази негизида қўмита ходимларини мунтазам равишда ўқитиш имконияти яратилгани учун миннатдорлик билдирди.
Учрашув якунида Максим Шаскольский келгуси йилда ўзбекистонлик ҳамкасбларини Қозон шаҳридаги Россия Монополияга қарши хизмати тиббиёт марказида фармацевтика бозорларини монополияга қарши тартибга солиш масалаларига бағишланган давра суҳбатида, шунингдек, Монополияга қарши қўмитанинг Москвада бўлиб ўтадиган навбатдаги йиғилишида иштирок этишга таклиф қилди.