Қирғизистонда ЕОИИ ва МДҲ давлатларининг биринчи ёшлар форуми старт олди  - Sputnik Ўзбекистон, 1920
Шавкат Мирзиёев ҳукумат, экспертлар ва парламент аъзоларига Ўзбекистоннинг ЕОИИга кириш истиқболларини ҳар томонлама ўрганиб чиқиш, бу интеграциянинг барча афзалликлари ва хавф-хатарларини баҳолаб, якуний қарор қабул қилиш учун батафсил ҳисобот тақдим этилиши ҳақида топшириқ берган эди.
ЕОИИ: "Ягона дарча" механизмини ишлаб чиқиш бўйича Россиянинг пилот лойиҳаси тақдим этилди
© Евразийская экономическая комиссияВ ЕЭК презентовали пилотный проект России по развитию национального механизма "единого окна"
В ЕЭК презентовали пилотный проект России по развитию национального механизма единого окна - Sputnik Ўзбекистон, 1920, 13.07.2024
Пилот лойиҳалар томонлар вакиллари томонидан юқори баҳоланди.
ТОШКЕНТ, 13 июл — Sputnik. Евроосиё иқтисодий комиссияси, Россия Иқтисодий ривожланиш вазирлиги, Федерал божхона хизмати ва Россия экспорт маркази Стратегия-2025 ни амалга ошириш доирасида Россияда “ягона дарча” миллий механизмини ривожлантириш бўйича пилот лойиҳалар намойишини ўтказди. Бу ҳақда ЕИК матбуот хизмати хабар берди.
Тадбирда Евроосиё иқтисодий иттифоқига аъзо мамлакатларнинг “ягона дарча” миллий механизмларини ривожлантириш лойиҳасига жалб қилинган Комиссия, божхона хизматлари, давлат органлари ва бизнес вакиллари иштирок этди.
Россия томони Россия Федерал божхона хизматининг ахборот-дастурий воситалари мажмуаси, шунингдек, Россия экспорт марказининг “Мой экспорт” рақамли платформасининг ишлашини намойиш этди.
Пилот лойиҳаларни намойиш этишда миллий “ягона дарча” механизмининг эталон моделининг долзарблиги қайд этилди.
Пилот лойиҳалар томонлар вакиллари томонидан юқори баҳоланди. Гап истиқболли божхона технологияларини ривожлантириш, савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш, ташқи иқтисодий фаолиятни давлат томонидан тартибга солувчи органлар ва тадбиркорлик субъектлари ўртасидаги ҳамкорликни янада самарали йўлга қўйиш ҳақида кетаётгани алоҳида таъкидланди.