https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e6/0c/0f/30772056_0:0:3116:1753_1920x0_80_0_0_17f1456503ac1bb846c9a3d9dc2bc849.jpg
ТОШКЕНТ, 15 дек — Sputnik. Россия президенти Владимир Путин иқтисодиётни тор-мор қилиш мақсадида Россияга нисбатан мисли кўрилмаган тажовуз бошланганини маълум қилди Бу ҳақда РИА Новости хабар берди.Эслатиб ўтамиз, Украинада махсус операция бошланганидан сўнг АҚШ бошчилигида Ғарб давлатлари Москвага нисбатан санкциялар босимини кескин кучайтирди. Россия экспорти соҳаси, банк ва бошқа соҳаларига нисбатан кескин санкциялар жорий этилди. Лекин ўтган вақт давомида улар кетилган натижага олиб келмади, рубль қуламади, Россия иқтисодиёти барбод бўлмади. Европа ва АҚШда эса санкциялар оқибатида электр энергияси, ёқилғи ва озиқ-овқат нархларининг ошди.Россия президенти Владимир Путин Россияни жиловлаш ва заифлаштириш сиёсати Ғарбнинг узоқ муддатли стратегияси эканлигини ва чекловлар бутун дунё иқтисодиётига жиддий зарба берганини айтди. Россия раҳбарининг сўзларига кўра, АҚШ ва унинг иттифоқчиларининг асосий мақсади - дунёда миллионлаб одамлар ҳаётини ёмонлаштиришдир. Унинг сўзларига кўра, Россия ўзини яккаламоқчи эмас, уни замонавий дунёда қаттиқ изоляция қилиб бўлмайди.
2022
https://cdn1.img.sputniknews.uz/img/07e6/0c/0f/30772056_233:0:2964:2048_1920x0_80_0_0_d18ecc36fa8e8aa52e24575922823eb3.jpgSputnik Ўзбекистон
россия, владимир путин, санкция
18:49 15.12.2022 (янгиланди: 18:57 15.12.2022) Владимир Путиннинг айтишича, иқтисодиётни тор-мор қилиш мақсадида Россияга нисбатан мисли кўрилмаган тажовуз бошланган.
ТОШКЕНТ, 15 дек — Sputnik. Россия президенти Владимир Путин иқтисодиётни тор-мор қилиш мақсадида Россияга нисбатан мисли кўрилмаган тажовуз бошланганини маълум қилди Бу ҳақда РИА Новости
хабар берди. “Маълумки, Россияга нисбатан мисли кўрилмаган санкциявий тажовуз бошланган. У қисқа вақт ичида иқтисодиётимизни моҳиятан тор-мор этишга, валюта захираларимизни талон-торож қилиш орқали миллий валютамиз – рублни йўқ қилишга, ҳалокатли инфляцияни қўзғатишга қаратилган эди”, - дейди у стратегик ривожланиш ва миллий лойиҳалар бўйича кенгаш йиғилишида.
Эслатиб ўтамиз, Украинада махсус операция бошланганидан сўнг АҚШ бошчилигида Ғарб давлатлари Москвага нисбатан санкциялар босимини кескин кучайтирди. Россия экспорти соҳаси, банк ва бошқа соҳаларига нисбатан кескин санкциялар жорий этилди. Лекин ўтган вақт давомида улар кетилган натижага олиб келмади, рубль қуламади, Россия иқтисодиёти барбод бўлмади. Европа ва АҚШда эса санкциялар оқибатида электр энергияси, ёқилғи ва озиқ-овқат нархларининг ошди.
Россия президенти Владимир Путин Россияни жиловлаш ва заифлаштириш сиёсати Ғарбнинг узоқ муддатли стратегияси эканлигини ва чекловлар бутун дунё иқтисодиётига жиддий зарба берганини айтди. Россия раҳбарининг сўзларига кўра, АҚШ ва унинг иттифоқчиларининг асосий мақсади - дунёда миллионлаб одамлар ҳаётини ёмонлаштиришдир. Унинг сўзларига кўра, Россия ўзини яккаламоқчи эмас, уни замонавий дунёда қаттиқ изоляция қилиб бўлмайди.