Компас стрелкаси ҳаракати 100 йил давомида қандай ўзгаргани маълум бўлди
Геофизик Пальшин: юз йил давомида компас стрелкаси Шимолий қутбга яқинлашди.
ТОШКЕНТ, 1 дек — Sputnik. Сўнгги 100 йил ичида шимолий магнит қутбнинг географик қутб томон ҳаракатланиши туфайли компас стрелкаси Шимолий қутбга яқинлаша бошлади. Бу ҳақда П.П.Ширшов номидаги Океанология институти етакчи илмий ходими, геофизик Николай Пальшин РИА Новостига маълум қилди.
"Агар 20-асрнинг бошларида компаснинг стрелкаси магнит қутбга ишора қилган бўлса, у Шимолий қутбдан бир неча даража фарқ қилган бўлса, энди бу фарқ (бу қиймат "магнит оғиш" деб аталади) камроқ. Ҳозир Шимолий қутб географик қутбга анча яқин, 100 йил аввалгига қараганда анча яқин”, — деди Пальшин.
Унинг таъкидлашича, қутбларнинг ҳаракатини олдиндан айтиб бўлмайди, чунки асосий магнит майдон Ернинг ички ядросидаги мураккаб жараёнлар туфайли юзага келади, бу ҳақда ҳали жуда кам нарса маълум.
Олим, шунингдек, магнит қутбларнинг ҳаракати кундалик ҳаётга ҳеч қандай таъсир кўрсатмаслигини айтди, чунки магнит майдон энди навигация учун деярли ишлатилмайди, ва мутахассислар, агар керак бўлса, ҳар беш йилда бир марта янгиланадиган Ернинг асосий магнит майдонининг рақамли моделидан фойдаланишади.